Аграрні заповіді Євгена Дудки – АгроЕкспедиція 2016

У перший день АгроЕкспедиції ми відвідали– «Волинь Нова» (підрозділ «Волинь Зерно Продукт»)

У новому європейського рівня офісі нас зустрічає незмінно усміхнений та енергійний господар Євген Дудка.

Коли ми були тут минулого разу (на день поля 17 червня 2015 року) цієї будівлі ще не було, а тепер пан Євген уже запрошує нас на відкриття насіннєвого заводу і ще одного елеватора, який ще навіть не почав будуватися. Але пан Євген називає точні дати.

«Будуватися довго зараз невигідно, тому ми будуємо швидко», — посміхається Євген Дудка.

Що стосується мети нашого візиту – перебігу посівної та стану озимих, Євген Степанович, як завжди, правдивий та спокійний.

«Ми знаходимося на Волині і розуміємо, що це, в першу чергу, зона озимих культур. На весну в нас навантаження невелике», — говорить Євген Дудка.

За власними оцінками, близько 7% ріпаку не перезимувало. На пшениці були приморозки, але у господарстві вирішили залишити усе без змін.

«Максимум, що зробили – дали додаткових 150 кг азоту на зріджених площах. У нас найулюбленіший сорт – «Азано», він дуже вимогливий, але і високоврожайний. Його частка становить приблизно 10% серед пшениць», — говорить Євген Дудка.

У господарстві вирощують три основні культури: пшеницю, ріпак та сою. Останню – років зо п’ять. Буряк цього року не перевищує 7% від посівних площ. До кукурудзи ставляться дуже стримано, на силос традиційно вирощують гібрид «Богатир» компанії «КВС-УКРАЇНА».

«Зараз на ринку фактично немає хорошого та якісного насіння гороху, тому ми передбачили багато насіннєвих посівів. Близько 600 га посівних площ. Бачимо зміну клімату і ризики, що виникли у минулому році щодо вирощування сої. Зараз ми плануємо частину товарної сої замінювати на горох», — пояснює Євген Дудка.

Під сою у господарстві виділено близько 4 тис. га. Цього року посіяли багато пшениці твердих сортів. Їх планують експортувати. Зокрема такі пшениці користуються попитом в Австрії та Італії.

До речі, минулорічна врожайність пшениці по господарству склала 8,8 ц/га на круг. За секретами господарства виїжджаємо на поля. На останок господар говорить про ще одне цьогорічне досягнення своєї компанії.

«Ми збудували насіннєвий завод. Змонтували його за зиму. Потужності заводу щодо пшениці – 12 т/год. Себе повністю забезпечуємо власним насінням: горохом, соєю, пшеницею, ячменем, яриною. Купуємо лише гібриди», — говорить пан Євген.

Затрати на посівну цього року, за словами Євгена Дудки, зменшилися у доларах, але збільшилися у гривні.

«Якщо взяти витрати на 1 га, то вартість міндобрива, дизпалива знизилася в доларовому еквіваленті, ЗЗР – на рівні. Зарплата в гривнях, оренда в гривнях. Через це в доларах затрати на 1 га впали, а в гривнях зросли», — говорить пан Євген.

Поля Волині

На полях підприємства нас зустрічає головний агроном «Волинь Зерно Продукт» Ярослав Мазуренко і відразу ж доповідає, що буквально годину тому завершили сіяти цукрові буряки. Також відсіяли горох, яру тверду пшеницю, ярий пивоварний ячмінь, залишилися, лишилися ще кукурудза й соя.

У зв’язку із відкриттям заводу підприємство цього року вирішило зайнятися вирощуванням гороху на насіння. Цією культурою засіяли 137 га.

Що стосується озимих, у цьому господарстві вони мало чим відрізняються від загальної картини по регіону.

«Вологи восени, як ви знаєте, було дуже мало. Посіяли ми 3,8 тис. га ріпаку, з них майже 7% пересіваємо ярим ріпаком. Якщо те, що не пересіяли взяти за 100%, то 30% із них у гарному стані, 40% — у середньому, а 20% — у поганому, але таких, що не пересіваються. Озима пшениця у структурі посіву займає до 35%. Підмерз сорт «Азано» — це близько 10%. Жодної площі не пересіваємо. Там, де перемерзло даємо додатковий азот на регенерацію та відновлення», — розповідає агроном.

Крім того, Ярослав Мазуренко займається навчанням агрономів. Він говорить, що необхідність своєї школи виникла через те, що заходи Syngenta, Monsanto та інших компаній, що проводилися для агрономів, дають дуже мало практичної користі і спрямовані лише на те, щоб продати свою продукцію.

 

«А ми зробили зріз знань і я вже бачу, що кожен з моїх хлопців знає і яких знань йому не вистачає. Я даю на зиму завдання для самостійного вивчення і тоді після зими, перед початком сезону, ще один зріз, завдяки якому ми бачимо, чи підкачали ми трохи мізки чи ні», — розповідає Ярослав Мазуренко.

Ділитися знаннями

Сьогодні господарство Євгена Дудки проводить реалізацію цікавої ідеї щодо співпраці з малими та середніми сільгоспвиробниками, оскільки саме вони, на думку Євгена Дудки, розвиваються на даний момент.

evgeniydudkavolynzernoproduct2-8

«Ми не кажемо, що ми кооператив. Ми є містком між великими виробниками і фермерами. У нашій державі є агрохолдинги, що живуть своїм життям, так звані «Fat Cat », знатні господарі, які вважають, що всього досягли і їм більше немає куди розвиватися. Таких цікавлять лояльні умови і ціни. І є середні та малі, які сьогодні розвиваються найбільше. З ними ми ділимось технологіями, які знаємо», — говорить Євген Дудка.

 

Усе, чого вимагають досягти представники «Волинь Зерно Продукт» — щоб їх підопічні господарства заклали правильно посівну 2016-2017 року. Для цього достатньо узяти за взірець господарства, що входять до структури компанії і стежити за інформацією, яку про роботу в них агрономи щодня розміщають на сайті.

«Ми маємо господарства, розташовані в чотирьох різних зонах Волині, які за своїми умовами відповідають зонам господарювання наших партнерів. Тобто будь-який партнер може дивитися на нашу технологію, щоб отримувати кращі врожаї», — пояснює Євген Дудка.

Евгений Дудка, Ирина Дудка и Виталий Горбач

«Волинь Зерно Продукт» надає партнерам ресурс. На сьогодні компанія кредитує своїх партнерів приблизно на 250 млн. Схема кредитування тут така: або кредитують усім, або нічим.

«Надаємо міндобрива, насіння, паливо, ЗЗР у кредит, якщо є історія позитивних відносин з нами. Рахуємо теоретичний урожай, теоретичні ціни і ризикуємо, але лише за умови, що до нас в усьому прислухатимуться щодо технології та сівозміни», — розповідає господар.

Саме ж підприємство доволі легко залучає фінансування для своїх потреб. Працюють із рядом банків, включаючи державні. З Credit Аgrіcole працюють за партнерськими програмами, кредитують також ОТП та Аваль.

 

http://kurkul.com/blog/151-den-1-volin-perlina-turiyi-ta-volin-nova

http://latifundist.com/blog/read/1425-agrarnye-zapovedi-evgeniya-dudki